Razvojna agencija Savinjsko-šaleške regije je v okviru izvajanja operacije »Center za pravični prehod SAŠA« med 15. in 16. oktobrom 2024 organizirala študijski obisk 10. konference platforme pravičnega prehoda v Bruslju.
Platforma za pravični prehod pomaga deležnikom pri uporabi podpore, ki jo nudi Mehanizem za pravični prehod, vključno s Skladom za pravični prehod. Platforma aktivno spodbuja izmenjavo najboljših praks med vsemi deležniki, vključenimi v zagotavljanje pravičnega prehoda na terenu. Podpira premogovne regije in regije z ogljično intenzivnimi dejavnostmi po vsej EU pri doseganju pravičnega prehoda. Dvakrat letno platforma organizira konferenco, namenjeno informiranju deležnikov regij v prehodu o mehanizmih pomoči in dobrih praksah ter izzivih posameznih regij.
V okviru študijskega obiska so se poleg predstavnikov Centra za pravični prehod SAŠA konference udeležili predstavniki Termoelektrarne Šoštanj, Premogovnika Velenje in Komunalnega podjetja Velenje.
Program je zajemal predstavitve projektov, financiranih iz Sklada za pravični prehod, ki so že v izvajanju, ter podpornih programov, ki se jih lahko poslužujejo deležniki premogovnih regij za krepitev zmogljivosti, izmenjavo najboljših praks, razvoj rešitev in zagotavljanje neposredne strokovne podpore regijam pri njihovem procesu pravičnega prehoda in izvajanju območnih načrtov pravičnega prehoda.
Poseben poudarek je bil namenjen ohranjanju gospodarske konkurenčnosti v evropskem prostoru v času prehoda na podnebno nevtralnost z zagotavljanjem podpore MSP in privabljanju novih strateških industrij v premogovne in ogljično intenzivne regije. Predstavljene so bile tudi izkušnje podjetnic in evropskih ter mednarodnih vladnih organov, ki organizirajo podporo podjetništvu in projektom, ki spodbujajo opolnomočenje žensk za vzpostavitev inovativnih dejavnosti v zelenih sektorjih.
Predstavljen je bil instrument posojil za javni sektor, ki si prizadeva pomagati regijam ublažiti socialne in ekonomske učinke procesa pravičnega prehoda s kombinacijo nepovratnih sredstev in posojil, in izkušnje prejemnikov. Udeleženci konference so spoznali tudi izkušnje predstavnikov regij pri pripravi degradiranih območij na preobrazbo, rehabilitacijo in končno ponovno uporabo (lastništvo, dekontaminacija, renaturalizacija, trajnostna energija, poslovne naložbe, turizem itd.).
V sklopu dogodka smo se posvetili tudi povezovanju s predstavniki Generalnega direktorata za kohezijsko in regionalno politiko, drugih organov Evropske komisije ter predstavniki regij v prehodu.
Aktivnosti Centra za pravični prehod SAŠA so v celoti financirane iz sredstev tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.