Za uspešen razvoj industrijskih con v SAŠA regiji je ključno celostno načrtovanje, ki vključuje sistematično analizo potreb po prostoru, infrastrukturi in kakovosti delovne sile. Pripravili smo analizo zasedenosti in potreb po kapacitetah v poslovnih conah SAŠA regije.
SAŠA regija se lahko pohvali z raznoliko geografsko in gospodarsko strukturo, ki ponuja priložnosti za specializacijo in diferenciacijo industrijskih con. Pomembno je tudi, da razvojne strategije upoštevajo okoljske standarde in trajnostne pristope, ki so ključni za privabljanje vlagateljev z visoko dodano vrednostjo. Ključni element uspešnega razvoja ekonomsko poslovne infrastrukture v SAŠA regiji je strategija privabljanja in razporejanja specifičnih industrij v posamezne cone, ob upoštevanju njihovih specifičnih potreb in okoljskih pogojev ter pomembnosti revitalizacije degradiranih premogovniških področij. Načrtovanje tovrstnih strategij je nujno za optimalno izkoriščanje naravnih in človeških virov ter ustvarjanje sinergij med podjetji v isti regiji. Ključno je, da lokalne oblasti in gospodarski subjekti tesno sodelujejo pri oblikovanju in izvajanju takšnih strategij, saj lahko le tako zagotovimo dolgoročno gospodarsko rast ter trajnostni razvoj industrijskih con v SAŠA regiji. Povezovanje med različnimi industrijami ter podpora inovacijam in tehnološkemu napredku sta ključnega pomena za krepitev konkurenčnosti in gospodarske stabilnosti regije v širšem nacionalnem in mednarodnem kontekstu.
Trenutna ekonomsko poslovna infrastruktura, s poudarkom na poslovnih conah, je na območju SAŠA regije skoraj v celoti zasedena (osnova je pregled stanja obstoječih poslovnih con in njene zasedenosti), hkrati pa je iz nabora projektov malih, srednjih in velikih podjetij v SAŠA regiji, ki jih Razvojna agencija SAŠA regije, v okviru katere deluje Center za pravični prehod SAŠA, kontinuirano beleži, jasno vidna potreba po dodatno urejenih zemljiščih, kjer bodo lahko širili svojo proizvodno dejavnost in kapacitete.
Glede na podatke o številu in vrednosti prijav na razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in Savinjsko-Šaleški premogovni regiji iz Sklada za pravični prehod (skupna vrednost prijavljenih projektov SAŠA regije je znašala 72 M €, razpoložljiva sredstva po razpisu 42,5 M €), analiza ugotavlja, da ima gospodarstvo SAŠA regije pripravljenih ogromno investicijskih projektov v širjenje proizvodnih kapacitet in gradnjo novih objektov, ti projekti pa morajo biti umeščen znotraj SAŠA regije, prednostno v ožjem premogovnem območju (Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki). Prostor za te predvidene investicije bosta potencialno predstavljali predvideni poslovni coni Metleče v Šoštanju in Pesje – vzhod v Velenju.
SAŠA regija se intenzivno posveča krepitvi industrijskih zmogljivosti z načrtovanimi ukrepi, ki so usmerjeni v raziskave, trajnost, infrastrukturne nadgradnje ter podporo poslovnemu okolju. Ena ključnih nalog je spodbujanje raziskav in razvoja v sodelovanju z univerzami ter raziskovalnimi inštituti. Tesno povezovanje med akademsko sfero in gospodarstvom bo omogočilo prenos najnovejših znanstvenih spoznanj in tehnoloških inovacij v industrijske procese regije. To bo spodbudilo rast visokotehnoloških industrij, izboljšalo konkurenčnost podjetij ter prispevalo k trajnostnemu ekonomskemu razvoju in dvigu dodane vrednosti. Za dolgoročno trajnostno rast industrije v SAŠA regiji je ključno osredotočanje na digitalizacijo, inovacije ter trajnostne pristope in odgovore na potrebe regije. Razvoj pametnih industrijskih con, ki vključujejo uporabo naprednih tehnologij kot so internet stvari (IoT), umetna inteligenca (AI) ter digitalna analitika, bi lahko prispeval k dvigu konkurenčnosti regije v globalnem merilu. Hkrati bi bilo potrebno nadaljnje vlaganje v infrastrukturo, zlasti v digitalno in logistično infrastrukturo, za zagotovitev ustreznega podpornega okolja za rast industrijskih dejavnosti.
V luči trajnostnega razvoja podjetja v SAŠA regiji aktivno uvajajo zelene tehnologije in trajnostne prakse v industrijske procese. Zavzemajo se za zmanjšanje ekološkega odtisa industrije s poudarkom na uporabi obnovljivih virov energije, kot so sončna energija ter z implementacijo energetsko učinkovitih tehnologij in trajnostnih produktov. S temi ukrepi želi regija ne le izboljšati svojo okoljsko sliko, temveč tudi privabiti trajnostno naravnane investitorje ter ustvariti delovna mesta v zelenih panogah. Nadaljnje nadgradnje prometne in komunalne infrastrukture so ključnega pomena za podporo gospodarski rasti in privabljanje novih naložb. Posodobitve cestnih omrežij, razširitev železniških povezav ter optimizacija logističnih vozlišč bodo izboljšale povezljivost in logistično učinkovitost regije, kar je ključno za konkurenčnost lokalnega gospodarstva v globalnem merilu.
Podjetjem v SAŠA regiji se nudi podpora skozi različne spodbude in podporne storitve, ki so zasnovane za spodbujanje inovacij, rasti ter internacionalizacije. S tem se želi ustvariti stimulativno poslovno okolje, ki bo privabljalo podjetnike in investitorje, hkrati pa omogočalo obstoječim podjetjem, da širijo svoje operacije in izboljšujejo svojo konkurenčnost na tržišču. Z aktivno promocijo podjetniških iniciativ in zagotavljanjem ustreznih podpornih storitev regija ustvarja pogoje za trajnostni ekonomski razvoj ter dolgoročno blaginjo svojih prebivalcev.
SAŠA regija je tako na poti, da postane privlačna zelena destinacija in hkrati center za inovacije, trajnostni razvoj in gospodarsko rast v Sloveniji ter širše v Evropi. Z osredotočenostjo na raziskave, implementacijo zelenih tehnologij, izboljšanje infrastrukture in podporo podjetjem ustvarja temelje za trajnostno konkurenčnost in družbeno odgovornost, kar ji bo omogočilo uspešno navigacijo skozi izzive prihodnosti in izkoriščanje novih priložnosti na globalnem trgu.
Analizo lahko preberete tukaj: Analiza poslovnih con SAŠA regije
Avtorica: Janja Burkelc