Glavni izzivi regije po zaprtju Premogovnika Velenje so zagotavljanje zadostnega števila delovnih mest, diverzifikacija in razogljičenje gospodarstva ter doseganje visoke dodane vrednosti. Zato je eden izmed glavnih ciljev Območnega načrta za pravični prehod (ONPP) trajnosten, prožen in raznolik gospodarski razvoj.

Načrtovani ukrepi so usmerjeni v dva sklopa, v zagotavljanje podpornega okolja za zagon podjetij (urejanje poslovnih con, podjetniških inkubatorjev) in v podpore gospodarstvu (naložbe v raziskave, razvoj in inovacije ter velike investicije v MSP in velikih podjetjih). Sredstva za njihovo izvajanje so zagotovljena iz Sklada za pravični prehod s 4 javnimi razpisi.

Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje investicij, podjetništva in internacionalizacije SPIRIT je v maju 2024 objavila javni razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje premogovnih regij Zasavje in SAŠA v okviru Sklada za pravični prehod. Prvi rok za prijavo je zaključen.

Namen razpisa je spodbuditi gospodarsko prestrukturiranje s sofinanciranjem velikih, trajnostno naravnanih in raznolikih investicij, ki bodo prispevale k blažitvi posledic opuščanja rabe premoga, predvsem k ustvarjanju novih delovnih mest. Cilji razpisa se osredotočajo na dvig dodane vrednosti na zaposlenega, zmanjšanje odvisnosti gospodarstva od fosilnih goriv, spodbujanje tujih in domačih investicij in diverzifikacijo gospodarstva v posamezni premogovni regiji. Z namenjenimi sredstvi želijo samo v SAŠA regiji spodbuditi vzpostavitev 178 novo ustanovljenih delovnih mest, v obeh regijah pa podpreti skupno najmanj 35 podjetij.

Potencialni upravičenci so podjetja, ki izvajajo gospodarsko dejavnost in bodo vlagala v opredmetena in neopredmetena sredstva za vzpostavitev novih poslovnih enot, širitev zmogljivosti podjetij, bistveno spremembo v proizvodnem procesu ali v diverzifikacijo dejavnosti v nove proizvode, pri čemer bodo ustvarjala nova delovna mesta in izkazovala rast dodane vrednosti. Intenzivnost sofinanciranja je opredeljena skladno z regionalno shemo državnih pomoči, pri čemer se lahko pri vseh intenzivnost sofinanciranja na podlagi izpolnjevanja podmeril poveča za največ 10 odstotnih točk.

Za SAŠA regijo je namenjenih 42,5 milijona evrov. V kolikor sredstva ne bodo v celoti porabljena, se bodo lahko podjetja prijavila na 2. rok za prijave do 2. decembra 2024. Operacije v okviru omenjenega razpisa bodo morale biti zaključene najkasneje konec junija 2027.

Javni razpis za tako imenovane produktivne naložbe, ki je po razpisih za spodbujanje izgradnje poslovnih con v Zasavju in podjetniških inkubatorjev v Zasavju in SAŠA regiji tretji razpis, ki ga financira Evropska unija s sredstvi iz Sklada za pravični prehod, se izvaja v okviru Programa Evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji, operacije pa morajo biti izvedene v skladu z načelom »da se ne škoduje bistveno« (načelo DNSH).

Javni razpis za sofinanciranje projektov izgradnje ekonomsko-poslovne infrastrukture v Savinjsko-Šaleški premogovni regiji v okviru Sklada za pravični prehod v obdobju 2024-2027, pa je prav tako v maju 2024 objavilo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.

Namen javnega razpisa je podpora projektom funkcionalnega razvoja oz. revitalizacije ekonomsko-poslovne infrastrukture (poslovnih con) na saniranih površinah, povezanih s premogovništvom in rabo premoga v Savinjsko-Šaleški premogovni regiji. Razvoj ekonomsko poslovne infrastrukture je eden izmed predpogojev za rast in razvoj podjetij, kar bo prispevalo k razvoju podjetništva, zaposlovanju in prestrukturiranju te premogovne regije ter prispevalo k prehodu v nizkoogljično krožno gospodarstvo. Potencialni upravičenci so občine ožjega premogovnega območja (Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki), ki bodo v poslovnih conah uredile prometno, energetsko, komunalno in telekomunikacijsko infrastrukturo, v določenem deležu pa bodo lahko s sredstvi zagotovile tudi protipoplavne ukrepe, potrebne za vzpostavitev PC.

Višina nepovratnih sredstev, ki je na razpolago za sofinanciranje projektov po tem javnem razpisu, znaša 10.635.294,12 evrov, intenzivnost sofinanciranja upravičenih stroškov pa je lahko do 100 %. Skrajni rok za zaključek projektov izgradnje poslovnih con je najkasneje konec septembra 2027.