V sodelovanju z RRA Zasavje smo za premogovni regiji Zasavje in SAŠA naročili Študijo družbene zavesti pravičnega prehoda.

Namen raziskave je bil pridobiti poglobljen vpogled v mnenja in stališča prebivalcev Zasavja in SAŠA regije o pravičnem prehodu ter vplivu zelenih politik na njihovo vsakdanje življenje, delo in prihodnost regije. Cilj raziskave je bil ugotoviti, kako prebivalci dojemajo pravični prehod in kako ocenjujejo projekte in ukrepe, ki so že v teku ali načrtovani v obeh regijah. Poseben poudarek je bil namenjen raziskovanju, katera področja lokalni prebivalci prepoznavajo kot najpomembnejša za uspešen prehod na bolj trajnostno gospodarstvo, ter kako pomembni se jim zdijo posamezni ukrepi, povezani z zaposlovanjem, energetiko, okoljsko vzdržnostjo in kakovostjo življenja. Poleg tega je bila raziskava usmerjena v preučevanje stopnje ozaveščenosti o posameznih projektih, njihovega vpliva na skupnost ter izzivov, s katerimi se srečujejo posamezniki in skupnosti, ki so tesno povezane s tradicionalnimi industrijami, kot je premogovništvo. 

Analiza temelji na anketiranju lokalnega prebivalstva, kvantitativni analizi stališč, ki omogoča poglobljen vpogled v razumevanje pravičnega prehoda v širšem družbenem in gospodarskem kontekstu obeh regij. Zbiranje je potekalo oktobra 2024, v analizo pa je bilo skupaj zajetih 895 posameznikov po metodologiji reprezentativnega vzorca iz obeh regij in iz drugih regij Slovenije. Raziskava je bila izvedena v obeh regijah, interpretacija rezultatov pa se v obeh regijah izvaja tako za ožje premogovno območje, kot tudi za širše območje, ki sta opredeljeni v Območnem načrtu pravičnega prehoda Zasavje in Območnem načrtu pravičnega prehoda SAŠA.

Študijo bomo do leta 2029 ponovili še enkrat in bo služila kot osnova za oblikovanje nadaljnjih predlogov in programov (naslednjega programskega obdobja). 

Ugotovitve kažejo, da prebivalci SAŠA regije dobro poznajo pojem pravičnega prehoda (bolje kot v Zasavju ali na splošno v Sloveniji). Na ravni posameznika se jim zdijo najpomembnejši ukrepi v zvezi s prekvalifikacijami posameznikov zaradi opuščanja premoga in aktivna podpora pri iskanju nove službe. Visoko izražajo tudi skrb, povezano z zagotavljanjem toplote za ogrevanje stanovanj. Glede na splošne družbene ukrepe med najpomembnejše štejejo zdravstvene storitve, prometna infrastruktura in ogrevanje. Med projekti, ki naj bi jih izvajali v okviru Območnega načrta pravičnega prehoda SAŠA najbolj poznajo projekt Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline in Plavajoča sončna elektrarna na Družmirskem jezeru. Glede na načrtovane ukrepe v okviru območnega načrta anketirani kot najbolj pomembne ocenjujejo ukrepe s področja prekvalifikacij, preobrazbe daljinskega ogrevanja, spodbujanja gospodarstva ter raziskav, razvoja in inovacij. Največ informacij o pravičnem prehodu pridobijo iz nacionalnih medijev in spletnih strani lokalnih skupnosti ter Razvojne agencije SAŠA. 

Raziskavo lahko v celoti prenesete tukaj: Raziskava stanja družbene zavesti