Razvojna agencija SAŠA, v okviru katere deluje Center za pravični prehod SAŠA, je naročila izdelavo študije Socialne in ekonomske posledice predčasnega zapiranja TEŠ in Premogovnika Velenje. Študija služi kot strokovna podlaga pri pripravi zakonodaje in ukrepov pravičnega prehoda.

Naslavlja kompleksne izzive, ki jih prinaša prehod iz premogovništva ter predčasno zaprtje Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) in Premogovnika Velenje (PV). Študija se osredotoča na gospodarske in socialne posledice tega prehoda, predvsem na zaposlovanje, izgubo prihodkov ter potrebne podporne ukrepe za zmanjšanje negativnih vplivov.

Opredeljuje neposredne in posredne ekonomske učinke zaprtja TEŠ in PV, socialne in javnofinančne vplive zapiranja obeh družb. Dotika se energetskih vidikov SAŠA regije kot energetske lokacije in opredeljuje priporočila k procesu prestrukturiranja celotne SAŠA regije.

Analiza stanja in posledic prestrukturiranja oziroma pravičnega prehoda je razdeljena na dva dela, in sicer tisti del, ki se nanaša na oceno posledic zapiranja sistema TEŠ-PV ter na del, ki se nanaša na iskanje novih potencialov v regiji in podpornih ukrepov, ki so potrebni za njihovo realizacijo.

Objavljamo povzetek študije.

Povzetek študije Socialne in ekonomske posledice predčasnega zapiranja TEŠ in PV

»Aktivnosti Centra za pravični prehod SAŠA so v celoti financirane iz sredstev tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.«