Razvojna agencija SAŠA, v okviru katere deluje Center za pravični prehod SAŠA, je naročila izdelavo študije “Socialne in ekonomske posledice predčasnega zapiranja Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje”. Študija predstavlja konkretno analizo stanja in posledic zapiranja Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj tako na socialnem kot na ekonomskem področju in je osnova za pripravo ukrepov tako na nivoju lokalnih skupnosti, razvojne agencije, zakonodajalcev in gospodarstva.

Naslavlja kompleksne izzive, ki jih prinaša prehod iz premogovništva ter predčasno zaprtje Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje. Študija se osredotoča na gospodarske in socialne posledice tega prehoda, predvsem na zaposlovanje, izgubo prihodkov ter potrebne podporne ukrepe za zmanjšanje negativnih vplivov.

Opredeljuje neposredne in posredne ekonomske učinke zaprtja TEŠ in PV, socialne in javnofinančne vplive zapiranja obeh družb. Dotika se energetskih vidikov SAŠA regije kot energetske lokacije in opredeljuje priporočila k procesu prestrukturiranja celotne SAŠA regije.

Analiza stanja in posledic prestrukturiranja oziroma pravičnega prehoda je razdeljena na dva dela, in sicer tisti del, ki se nanaša na oceno posledic zapiranja sistema TEŠ in PV ter na del, ki se nanaša na iskanje novih potencialov v regiji in podpornih ukrepov, ki so potrebni za njihovo realizacijo.

Pripravljena je glede na opredeljene 3 scenarije:

  • Scenarij 1 (SC_1) – prilagojena proizvodnja in mehki prehod v zapiranje, ki predvideva, da se bo proizvodnja premoga in posledično električne in toplotne energije, nadaljevala še vsaj do leta 2033, temu pa sledi večletno obdobje zapiralnih del (zmeren upad proizvodnje iz 1,8 mio t v letu 2025 do 1 mio t v letu 2033 in okoli 0,2 mio t po letu 2033 za ohranjanje TEŠ kot »hladne rezerve«
  • Scenarij 2 (SC_2) – minimalna proizvodnja in prehod v zapiranje, ki predvideva izhodiščni izkop premoga v obsegu 1,2 mio t že v letu 2025, nato pa upad na 1 mio t do leta 2033, ko se izkop ustavi,
  • Scenarij 3 (SC_3) – hitra opustitev proizvodnje in takojšen prehod v zapiranje, ki predvideva trajno zaustavitev TEŠ že v letu 2026-2027, temu primerno pa ustavitev izkopa premoga v letu 2027.

Študijo najdete tukaj: Socialni in ekonomski vidiki prestrukturiranja Savinjsko-šaleške regije ob predčasnem zaprtju Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje

Rezultate študije predstavljamo v mesecu novembru na sejah svetov občin ožjega območja SAŠA premogovne regije in na drugih aktualnih dogodkih, v kratkem pa bo predstavljena tudi širši javnosti.

»Aktivnosti Centra za pravični prehod SAŠA so v celoti financirane iz sredstev tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.«